Dobry, tani odkurzacz - poradnik kupującego
Przedstawiamy krótki poradnik dotyczący zakupu odkurzacza, przeznaczony dla osób, które nie szukają gadżetu, którym chciałyby się pochwalić przed znajomymi (wtedy kupujemy odkurzacz automatyczny lub pionowy), ale chcą kupić odkurzacz, który będzie jak najlepiej spełniał swoją podstawową funkcję, a więc usuwał zanieczyszczenia z różnego rodzaju podłóg. Zachęcamy do lektury. Więcej informacji można też znaleźć w tym poradniku: dobry odkurzacz - jaki odkurzacz kupić?
1. Typ odkurzacza - klasyczny
Jeśli głównym aspektem, na który zwracamy uwagę jest efektywność odkurzania, to już na starcie powinniśmy odrzucić odkurzacze ręczne, odkurzacze automatyczne, a także inne odkurzacze akumulatorowe, czyli odkurzacze pionowe z zasilaniem akumulatorowym. Największą moc ssania mają bowiem odkurzacze klasyczne z zasilaniem sieciowym. Jeśli ktoś ma duże mieszkanie i przeszkadza mu konieczność wielokrotnego przepinania się między gniazdkami, to w pierwszej kolejności powinien się rozejrzeć za odkurzaczem klasycznym z długim kablem (w niektórych odkurzaczach ma on aż 11 metrów długości!), a dopiero później ewentualnie myśleć nad zakupem odkurzacza pionowego z zasilaniem akumulatorowym. Klasyki tak jak wspomnieliśmy mają największą siłę ssania, a poza tym mają jeszcze trzy ważne zalety w porównaniu do urządzeń z akumulatorem:
a) mają zdecydowanie niższe koszty eksploatacji. Akumulatory z czasem stają się coraz mniej wydajne, po kilku latach wymagają wymiany. Pomyśl tylko, ile czasu "trzyma" ci bateria w kilkuletnim laptopie i czy ze względu na jej słabą wydajność twój laptop nie jest stale podłączony do zasilania sieciowego?
b) mają nieograniczony czas pracy. Odkurzacze akumulatorowe mają znośną siłę ssania tylko w trybie turbo, a w tym trybie, jeśli są w pełni naładowane, mogą działać zazwyczaj przez kilkanaście minut. Jeśli więc masz do odkurzenia sporo dywanów, to może się okazać, że w pełni naładowany odkurzacz pionowy w trybie turbo nie zdąży odkurzyć wszystkich powierzchni i będzie trzeba dzielić odkurzanie na raty.
c) nie ma potrzeby ich ładowania. Żeby w pełni naładować niektóre odkurzacze potrzeba od 3-4 do nawet kilkunastu godzin.
Polecamy sprawdzić ranking odkurzaczy.
2. Odkurzacz workowy czy bezworkowy?
W tym przypadku nie ma dużej różnicy. Producenci odkurzaczy bezworkowych jako ich największy atut podają fakt, że w tym przypadku nie ponosimy kosztu zakupu worków. Jednak warto mieć świadomość, że zamiennik oryginalnego worka na Allegro możemy kupić za 2-4 zł, więc nawet w skali roku są to bardzo małe pieniądze i brak kosztu zakupu worków nie jest żadnym atutem.
Minus odkurzaczy bezworkowych? Wymagają one częstszych i nieco poważniejszych prac bieżących: opróżnianie i czyszczenie pojemnika na kurz.
3. Ważne parametry
Przy zakupie odkurzacza powinniśmy zwracać uwagę na takie parametry jak klasa skuteczności odkurzania dywanów, klasa skuteczności odkurzania powierzchni twardych oraz klasa reemisji kurzu. Obecnie na rynku jest tak duży wybór odkurzaczy, że bez najmniejszego problemu możemy znaleźć odkurzacz w rozsądnych pieniądzach, który w przypadku każdego parametru jest zaklasyfikowany do klasy "A" (czyli najlepszej).
Komentarze
Prześlij komentarz